Domů Bydlení Vliv války na Ukrajině pocítilo 85 procent podnikatelů na Slovensku, ukázal průzkum

Vliv války na Ukrajině pocítilo 85 procent podnikatelů na Slovensku, ukázal průzkum

0

Vedle postupného návratu do postpandemického normálu čelí většina podnikatelů a firem nové výzvě, a to důsledkem války na Ukrajině k jejich fungování.
Pouze 15 procent společností nepocítilo žádné důsledky války na svém byznysu. Naopak více než polovina společností pocítila střední až vážný vliv války na jejich podnikání. Vyplývá to z dubnového průzkumu ČSOB na vzorku 300 podniků, který banka připravila ve spolupráci s agenturou Datank.

Z monitorovaných odvětví je na tom nejhorší odvětví dopravy a skladování, kde necelá desetina (9,1 procenta) oslovených zástupců musela zastavit svou činnost a další více než třetina (36,4 procenta) hovoří o velmi výrazných negativních dopadech. Kriticky vnímají situaci také podnikatelé v oblasti zemědělství, lesnictví a rybolovu, ale i ubytovacích a stravovacích služeb. Naopak o nejmenších dopadech hovoří firmy podnikající v oblasti IT a komunikaci.

Nedostatek pracovní síly
„Doprava a zemědělství čelí rostoucím cenám v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Pocítily to ceny pohonných hmot, energií i základních potravinářských komodit. Problémy lze také pozorovat v některých dodavatelských řetězcích, což se zase může přenášet do dopravy,“ uvedl Marek Gábriš. , hlavní ekonom ČSOB.

Podnikatelé na Slovensku již dlouhodobě řeší problém s nedostatkem pracovní síly. Nedostatek pracovní síly pocítilo 28 procent firem. Nejvíce zasažené touto situací byly firmy v oblasti ubytování a stravování (56 procent), stavebnictví (38,2 procenta) a zemědělství (37,5 procenta). Naopak nejméně zpracovatelský průmysl a strojírenství (8,7 procenta).

Jako nejčastější způsob získávání nové pracovní síly uvedla polovina respondentů zvyšování mzdy, téměř třetina spoléhá na přeškolování jiných pracovníků a přibližně 15 procent vidí řešení v přijímání pracovní síly z Ukrajiny.

Optimističtější podnikatelé
I po zohlednění negativních dopadů válečného konfliktu jsou podnikatelé o něco optimističtější než na podzim loňského roku. Index očekávání firem, který je součástí průzkumu, se v porovnání s říjnovým měřením zvýšil o devět bodů na hodnotu 2,1 bodu z možné škály od +100 do -100 bodů. Index tak naznačuje další zlepšení, ale zároveň potvrzuje přetrvávající obavy z dalšího vývoje situace.

Nejvýrazněji se zvýšil dílčí index vývoje poptávky, a to na hodnotu 4,5 bodu, což je nárůst o 18 bodů. Zvýšení poptávky pro 2. čtvrtletí letošního roku očekávalo 43 procent firem. Naopak pokles poptávky v příštím kvartálu očekává téměř 39 procent firem. Zvýšil se také dílčí index vývoje investic, drží se však stále na záporné hodnotě -7 bodů. V průměru čtyři z deseti dotázaných očekávají, že jejich investice v letošním roce budou vyšší než v loňském roce.

Dílčí index rozšíření podnikání se mírně zvýšil na hodnotu 8,9 bodu. Rozšířit podnikání v horizontu jednoho roku plánovalo 18 procent oslovených podnikatelů. Zachovat podnikání v současném rozsahu plánovalo pro období příštích 12 měsíců 66 procent firem. O omezení, přerušení nebo ukončení podnikání uvažuje deset procent podnikatelů. Prodej nebo předání firmy zvažují dvě procenta oslovených.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version