- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceČeští senioři si na podzim přilepší, za celý rok se jim přidá...

Čeští senioři si na podzim přilepší, za celý rok se jim přidá kolem 2500 Kč

Zvýšení se odrazí na úplně všech důchodech, tedy i na těch, které pobírají vdovy, vdovci, invalidé nebo sirotci. Týká se to i předčasných penzí.
Česká vláda již získala přesnější čísla o letošní, v pořadí již třetí, valorizaci důchodů. V důsledku zrychlující se inflace se důchody v září výjimečně zvýší v průměru o 600 až 800 Kč (24,25 až 32,34 eura). Řekl to v rozhovoru pro deník E15 český ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Od ledna by tak starobní důchody v Česku vzrostly celkem o 2500 Kč (101,05 eura). Valorizace vychází ze zákona a je trvalá. Jen letos ze státního rozpočtu ukrojí desítky miliard korun.

„Po (první mimořádné) červnové valorizaci se důchody letos zvýší v průměru o 1800 Kč. Po (druhé mimořádné) zářijové valorizaci bychom tedy letos překročili částku 2400 Kč, pravděpodobně to bude víc,“ uvedl Jurečka.

Ministr připomněl, že zvýšení se v příslušném poměru odrazí na úplně všech důchodech, tedy i na těch, které pobírají vdovy, vdovci, invalidé nebo sirotci. Týká se to i předčasných penzí.

Někteří analytici však předpokládají, že druhá mimořádná valorizace bude vyšší, než předpokládá Jurečka. „Vzhledem k tomu, že se spočítá pandemická a válečná inflace, může dojít ke zvýšení důchodů v průměru až o 900 Kč,“ odhadl ekonom Štěpán Křeček z BH Securities.

V dubnu se inflace v Česku zrychlila na 14,2% z březnové úrovně 12,7%. Odborníci předpokládají, že přibližně v polovině roku může růst spotřebitelských cen přesáhnout 15 %.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek