- Komerční sdělení -finance
DomůZajímavostíZahraniční spekulanti a farmáři ve velkém skupují slovenskou půdu

Zahraniční spekulanti a farmáři ve velkém skupují slovenskou půdu

Známý český spekulant se zemědělskou půdou začal ve velkém oslovovat majitele pozemků v okolí Trnavy. Nabízená cena je však podle odborníka nízká.
„Peníze v hotovosti před podpisem smlouvy. Nejlepší cena na trhu.“

Takové lákavé nabídky si nedávno našli ve svých schránkách mnozí obyvatelé obcí v okresech Trnava či Hlohovec.

Majitele zemědělské půdy na západním Slovensku začala ve velkém oslovovat firma Farma Slunce koncem loňského roku.

Vlastníci zemědělských pozemků, kteří je většinou dále pronajímají, dostali do schránek dopis s konkrétní nabídkou.

V ní je jasně uvedeno, o jaké parcely má Farma Slunce zájem a jakou cenu je ochotna zaplatit.

Redakce Aktuality.sk má jeden z uvedených dopisů k dispozici. Firma nabídla majitelce za pozemek v katastru Dolná Krupá (okres Trnava) o rozloze 28,2 tisíc metrů čtverečních 11 008 eur.

„Neplatíte žádné poplatky. Veškeré náklady související s uzavřením kupní smlouvy uhradím. Kupní cenu Vám zaplatím v hotovosti před podpisem smlouvy. Jsou-li pozemky využívány zemědělskými družstvy na základě nájemní smlouvy, není tato smlouva překážkou prodeje,“ uvádí v dopise jednatel Farmy Slunce Martin Cakl.

Nízká cena
Podle realitního makléře Romana Bičiara je však cena, kterou nabízí zájemce za takové pozemky, výrazně pod tržní hodnotou.

„V současnosti se v okolí Trnavy prodává metr zemědělské půdy v závislosti na bonitě kolem jednoho eura a více. Necelých 40 centů, co nabízí Farma Slunce, považuji za nízkou cenu,“ přiblížil Bičiar.

Realitní makléř navíc upozorňuje, že z dopisu není jasné, co potenciální nový vlastník zamýšlí s pozemky.

„Chce tam farmařit nebo spekuluje nad možnou výstavbou v budoucnosti?“ položil si otázku.

Český investor a spekulant
Své plány Farma Slunce ve svém dopise nepřiblížila. Redakce oslovila také Farmu Slunce, avšak odpovědi na naše otázky jsme nedostali.

Pracovník Farmy Slunce nám v telefonickém rozhovoru řekl, že není oprávněn komunikovat za společnost.

Odkázal nás na jednatele Cakla, kterému jsme měli zaslat dotazy písemně. Na ty nám ani po více než týdnu neodpověděl.

Cakl bývá v sousedním Česku, kde je zcela aktivní při výkupu zemědělské půdy.

Vystupoval na více konferencích o investování. Sám se prezentuje jako investor a spekulant s půdou.

Další zájemci
Cakl není jediný, kdo má zájem o lukrativní půdu na západním Slovensku. Aktivně v těchto dnech oslovuje majitele farmářských pozemků i společnost Trnagro. I za touto firmou stojí zahraniční vlastníci.

Jak vyplývá z obchodní rejstříku, jediným společníkem v Trnagro je firma Belveste z Lucemburska a jednateli jsou bratři Peter Paul a Frank Maasovi, kteří mají trvalé bydliště v Belgii.

Momentálně jsou nejvíce aktivní v obcích Suchá nad Parnou a Šelpice (okres Trnava).

Starostové těchto vesnic vzhledem k množství dopisů s cenovými nabídkami od Trnagro již upozornili své obyvatele.

„Informovali jsme lidi, aby si dávali pozor a zvýšili obezřetnost v případě takových nabídek. Víc udělat nemůžeme, protože tato firma nedělá nic nezákonného,“ uvedl starosta Suché nad Parnou Martin Glončák.

Kolik lidí uzavřelo smlouvy s Trnagrem a prodalo půdu, nám starosta neuměl říci s tím, že je to každého soukromá záležitost.

Jen aktivní farmáři
Na rozdíl od Farmy Slunce byli zástupci Trnagra otevřenější. Za ně totiž vystupuje Erik Heidema z poradenské společnosti pro4CE.

Podle něj nejde z jejich strany o žádné spekulativní nákupy agrární půdy. Zastupují jen aktivní zahraniční farmáře, kteří by rádi rozjeli zemědělskou výrobu i na Slovensku.

Jedná se o agropodnikatele z Holandska, Belgie či Německa. „Momentálně máme klienty, kteří by rádi začali s pěstováním brambor a zeleniny na Slovensku. Přitom tyto komodity v současnosti musí Slovensko dovážet,“ přiblížil Heidema.

Podle něj chtějí zmiňovaní zahraniční farmáři hospodařit na vlastní půdě, proto aktivně oslovují majitele pozemků.

„Neděláme však žádné agresivní nátlakové nabídkové akce. Kupujeme jen od těch, kdo chtějí skutečně prodávat,“ dodal Heidema.

Ohledně cen se konkrétně mluvit nechtěl, protože, jak řekl, ta je vždy otázkou nabídky a poptávky a dá se o ní vyjednávat.

Slovenští zemědělci
Na zvýšený zájem o naši půdu ze zahraničí zareagovala i Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK).

„Apelujeme na majitele půdy a farmáře, aby spolu navzájem komunikovali. Takovým způsobem mohou jednoduše předejít tomu, aby se k půdě dostaly i ziskuchtivé společnosti nebo jednotlivci,“ prohlásila mluvčí SPPK Jana Holéciová.

Jak dodala na závěr, téma prodeje půdy je pro zemědělce vždy velmi citlivá záležitost, protože zemědělská půda je pro ně základním výrobním prostředkem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek