Během uplynulého roku plného lockdownů utrpěla nejen naše psychika, ale také fyzička. Posilovny jsou zavřené a lidé mají na kontě méně nachozených kilometrů. Nedocházejí do roboty, na setkání nebo vyřizovat různé záležitosti, což jim dříve denně nasbíralo tisíce kroků. Mnozí proto začali během pandemie s novými aktivitami, jako například běh.
Běhání je pro člověka sice přirozený pohyb, ale zpočátku může být velmi vyčerpávající a náročný, což odradilo již mnoho začátečníků, protože se po prvním běhu dávali dlouho dohromady. Problémem totiž často bývá přecenění schopností, jelikož si začátečníci myslí, že musí hned odběhnout dlouhé kilometry. Když to nezvládnou, běhat už nejdou.
Byla by však chyba předčasně na tento sport zanevřít. Existuje totiž několik běžeckých programů či výzev, které člověka trénují postupně, aby dosáhl svých cílů. Takový plán nabízí přesný návod a rozvrh, kterého je třeba se držet. Mezi největší počáteční překážky totiž patří to, že nový běžec neví, jak začít. Jít podle plánu se sice může zdát někomu nudné a může to jít pomaleji, ale v konečném důsledku poskytuje postupný trénink mnohem pevnější základy pro běhání do budoucna.
Z gaučového povaleče na běžce
Jedním z takových běžeckých programů je i Couch to 5K, tedy z „Gauče na 5 kilometrů“. Vytvořil ji před mnoha lety Brit Josh Clark, který chtěl pomoci své mámě, padesátnici, vstát z gauče a začít běhat.
Britská Národní zdravotní služba (NHS) tento běžecký plán přetavila do podcastů s instrukcemi, které nadějný sportovec poslouchá během běhu. Výzva pro úplné začátečníky i sportovní dřeva zahrnuje tři běhy týdně, přičemž náročnost se stupňuje. V prvních týdnech se střídá chůze s během, později se už jen běhá. Během posledního, devátého týdne, by měl umět čerstvý běžec zaběhnout 5 kilometrů/30 minut vkusu.
Karolína Koščová našla díky běžecké výzvě nové hobby
O svou zkušenost s touto výzvou se podělila na svém stále oblíbenějším instagramovém profilu i Karolína Koščová, která žije v Bruselu a působí v Evropském parlamentu jako asistentka europoslance Vladimíra Bilčíka. I Karolína patří k těm lidem, kterým během lockdownu chyběl pohyb. I když se řadí mezi sportovní antitalenty a běhu se vždy vyhýbala, rozhodla se dát plánu Couch to 5K šanci. Nakonec ho úspěšně dokončila a my jsme ji při této příležitosti vyzpovídali o tom, jaké byly pro ni začátky této výzvy, co bylo na ní nejtěžší a zda díky ní pocítila na sobě nějaké změny.
Klikala jsem si videa na Youtube a moje oblíbená vlogerka Estée Lalonde, která tedy rozhodně není sportovně-aktivní typ, vzpomněla, že právě takhle běhává. Já jsem se v té době neuměla přimět k online józe a chodit na každodenní desetkilometrové procházky mi zabíraly příliš mnoho času. Potřebovala jsem pohyb a potřebovala jsem ho vedle práce za „rozumný“ čas. Běh mi z toho vyšel jako ideální činnost. Když jsem zaslechla slovo „couch“, měla jsem pocit, že mluví o mně. 🙂
Jaký jsi měla vztah k běhu předtím?
Odsuzující! 🙂 Z běhu jsem si dělala legraci, že je nedůstojný. Vždyť já neběhám ani za autobusem! Je to jen trend! Naposledy mě nutili běhat na škole, nemám na to hezkou vzpomínku. Občas jsem se na procházce pokusila poběhnout, ale končilo to velmi nechvalně. Rozuměj: zadýcháním a zapřísaháním se, že takový ubohý výkon zůstane jen mezi mnou a pouliční lampou.
Jaké pro tebe byly začátky programu? Stíhala jsi chodit běhat 3x týdně? Přizpůsobovala si běhu například svoji stravu?
Stáhla jsem si podcast Couch to 5K od NHS Choices a uposlechla jsem všeho, co v něm řekli. Začíná to kombinací chůze a běhu. Když mi podcast řekl, že „je to těžké, ale vydrž to“, prostě jsem poslechla. Třikrát do týdne jsem stíhala, bylo to mnohem snazší než chodit na procházky. Byla jsem venku vždy přibližně 35 minut, tolik času jsem si vždy našla, přestože jsem běhala i po tmě. Stravu jsem běhu nepřizpůsobovala. Pokud nějak, tak jsem jedla možná o něco víc, protože jsem byla více hladová.
Učila ses odněkud techniky, jak správně běhat, aby se ti vyhnuli zranění, přetížení apod.?
První týdny jsem byla ráda, že vůbec běhám. Ke konci výzvy jsem si ale začala dívat videa na Youtube a Instagramu od běžeckých trenérů a fyzioterapeutů, abych vychytala alespoň nejhrubší chyby, jako poloha rukou či došlapování. Když mi to situace umožní, zkusím i hodinu s trenérem – preventivně.
Který týden byl pro tebe nejtěžší? Byly i okamžiky, kdy jsi to chtěla vzdát?
To vím přesně – když mi podcast koncem pátého týdne zahlásil, že dnes si dáme 20 minut běhu v kuse bez prodýchávání a chůze. To mi přišlo naprosto nepředstavitelné. Ale podcast řekl: „Neboj, pokud jsi dosud pravidelně trénovala, dáš to“. A tak se také stalo. Vzdát jsem to nechtěla ani jednou, ale je pravda, že jeden běh jsem nedoběhla. Mezi běháním totiž třeba jednodenní pauzy – já jsem byla u moře a zdálo se mi škoda nevyužít toho a nepoběhnout si. Do toho se přidala písková bouře a já jsem skončila po 16 minutách. Tzv. jsem to ten den skrečovala.
Běháš raději v přírodě či ve městě?
Nejraději bych běhala v parku – ty jsou ale v pandemii zcela přeplněné, tak využívám prázdnější ulice. Úplně nejlépe se mi ale běží vedle vody nebo u moře.
Pocítila jsi během výzvy nebo na jejím konci na sobě nějaké změny?
Stále čekám! Ale pro mě je neuvěřitelné i to, že jsem si neuměla představit odběhnout dlouhou ulici jen tak, a teď si dám 30 minut souvislého běhu a nepotřebuji se z toho den vzpamatovávat. Také mě těší, že mám jakoby nové „hobby“ – to hobby ale není běh, ale schopnost překonat se a jít. A ještě je super takový „after run glow“, který si namlouvám, že mám. Cítím se tehdy super.
Jaké pocity jsi měla v 9. týdnu, po odjetí 5 kilometrů/30 minut? Doporučila bys tuto výzvu i úplným sportovním „dřevám“?
Žádné zvláštní, už od hranice 25 minut se mi celá výzva zdála jako vítězství. Já sama jsem dřevo (říkám tomu ale, že mám nízkou pohybovou inteligenci), takže můžu jen doporučit! Ten běhací plán je nastaven tak, že pokud by se někomu zdál nějaký týden příliš těžký – jednoduše si ho zopakujete. A pokračujete dál.
Pokračuješ v běhu i po uplynutí 9 týdnů? Máš v něm nějaké další výzvy?
Pokračuji! Mým cílem je běhat každý týden třikrát a když otevřou jóga studia, opět přidat i dvě jógy týdně. Běhám prý docela rychle na začátečníčku, a to chci i zlepšovat. Chci také měnit povrchy, mít co nejzdravější techniku a běhat menší převýšení. Maratony mě vůbec nelákají. Pokud zvládnu během jara 40 minut souvislého běhu, budu nadlouho spokojena. Já to celé beru jako takovou skládačku – žiji zdravě, nic mě nebolí, chci, aby to tak zbylo a abych vládala. To je všechno.
https://vikendplus.cz/bude-jo-nesbo-pokracovat-v-serii-s-harry-holeem-knizni-tip/
https://casopiseuro.cz/rekonstruujete-dum-vyuzijte-vsechny-dotace-i-slevy-a-usetrete-na-maximum/
https://euroextra.cz/online-pujcky-jsou-rychlou-odpovedi-na-ruzne-vydaje-v-domacnosti/