Ceny zemního plynu v Evropě padly na čtyřtýdenní minimum, když se oslabily třetí den po sobě. Evropská unie (EU) totiž zmírnila svůj postoj v otázce plateb za ruský plyn a vyjasnila, jak mohou importéři hradit platby bez porušení sankcí proti Moskvě.
Prodej se slevou
Referenční evropský kontrakt na plyn s dodávkou v nejbližším měsíci v úterý na burze v Amsterdamu klesl až o 5,7 % na 87,60 eura za megawatthodinu (MWh). To bylo nejméně od 19. dubna. Kontrakt později smazal část ztrát ao 9:38 SELČ se prodával s minusem 4,2%.
Evropská komise (EK) ještě koncem minulého týdne revidovala pokyny týkající se způsobů platby za ruský plyn a potvrdila, že evropští odběratelé mohou platit, aniž by porušovali sankce. Podle aktualizovaných pokynů sankce nebrání odběratelům, aby si otevřeli účty v určené bance. Firmy mohou platit za ruský plyn, pokud se platby uskuteční v měnách uvedených ve stávajících kontraktech, což jsou ve většině eura nebo dolary, a deklarují dokončení transakce v momentě úhrady v této měně.
Podle pokynů EK by měli importéři jasně deklarovat, že považují své závazky v rámci stávajících kontraktů za uhrazené, když zaplatí v eurech nebo dolarech. To znamená, že po uhrazení platby v uvedených měnách již nemají další závazky a nemusí nijak jednat s ruskou centrální bankou, na kterou se vztahují sankce a která může být zapojena do konverze eur na rubly.
Dlouhý spor
Pokyny EK zmírnilo několik týdnů trvající spor týkající se dodávek energie. Moskva požaduje platby v rublech. V rámci požadovaného platebního schématu si mají odběratelé otevřít dva účty v Gazprombank, které umožní konverzi na rubly.
Dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu zůstávají omezené i v úterý. Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do EU a teplé počasí rovněž přispěly ke snížení evropských cen plynu.