- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceCeny pšenice v pondělí vyskočily na nové rekordní maximum

Ceny pšenice v pondělí vyskočily na nové rekordní maximum

Prudký růst cen je důsledkem nedostatku hnojiv a rizika slabší úrody.
Ceny pšenice v pondělí vyskočily na nové rekordní maximum poté, co se Indie o víkendu rozhodla zakázat vývoz této komodity, protože její úrodu zasáhla vlna veder. Po otevření trhu v Evropě tak vzrostla cena pšenice až na 435 eur za tunu.

Globální ceny pšenice stoupají od začátku ruské invaze na Ukrajinu koncem února. Válka vyvolala obavy o dodávky komodity na trhy, neboť Ukrajina patří k významným pěstitelům a loni se podílí 12 % na světovém exportu pšenice.

Prudký růst cen je také důsledkem nedostatku hnojiv a rizika slabší úrody. To podpořilo růst inflace na celém světě a vyvolalo obavy z hladomoru a sociálních nepokojů v chudších zemích.

Indie, druhý největší světový producent pšenice, v sobotu (14. 5.) oznámila, že po nejžhavějším březnu v její historii zakazuje export. Vláda v Naí Dillí v této souvislosti uvedla, že řada faktorů včetně nižší produkce a výrazně vyšších globálních cen vyvolávají obavy o potravinovou bezpečnost jejích 1,4 miliardy obyvatel.

Vývozní dohody uzavřené před 13. květnem mohou být dodrženy, ale pro dodávky po tomto datu je nutný souhlas vlády. Vývoz by se však mohl uskutečnit i tehdy, pokud by se na Indii obrátila jiná vláda se žádostí o pomoc a ta by byla schválena k „k uspokojení jejich potřeb v oblasti zajišťování potravin“.

Indie, která vlastní velké rezervní zásoby, již dříve avizovala, že je připravena pomoci vyplnit část z výpadku dodávek způsobených ukrajinskou válkou.

Zákaz vývozu vyvolal ostrou kritiku skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa (G7), která uvedla, že taková opatření „zhorší krizi“ spojenou s růstem cen komodit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek