- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníONLINE válka na Ukrajině: Rusové opět zaútočili v oblasti Kyjeva

ONLINE válka na Ukrajině: Rusové opět zaútočili v oblasti Kyjeva

Dění během Putinovy ​​vojenské invaze na Ukrajině sledujeme
To nejdůležitější:
– Největší boje se aktuálně odehrávají v Severodoněcku

– Rusové po delší době opět zaútočili v oblasti Kyjeva

– Zpovídá Rusy, kteří se ocitli v ukrajinském zajetí. Nevycházejí za meze svého malého, prázdného světa, tvrdí

– Včerejší dění jsme sledovali zde

ONLINE:
21:36 – UKRAJINA: Podle Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Rusové soustřeďují svou ofenzívu ve směru na město Slavjansk v Doněcké oblasti.

18:52 – SMRT GENERÁLA: Ruský generálmajor Roman Kutuzov byl dnes zabit během bojů nedaleko dálnice spojující města Artemivsk a Lysyčansk. (Unian)

18:16 – DONBAS: Agentura Reuters dnes zveřejnila několik záběrů ukrajinských vojáků z bojové linie na Donbasu.

18:07 – EKONOMIKA: Evropská centrální banka předpokládá, že banky z eurozóny brzy prodají svá ruská aktiva a trh opustí. (TASR, Reuters)

17:53 – UKRAJINA: Ruská střela proletěla v nebezpečné blízkosti Jižníkrajinské jaderné elektrárny v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Oznámila to v neděli ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom. (TASR, DPA)

17:44 – BRITÁNIE: Britské ministerstvo obrany dnes zveřejnilo mapu, která zobrazuje aktuální ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

17:03 – UKRAJINA: „Kyjev je stále město ohroženo válkou,“ vyjádřila se v ukrajinské veřejnoprávní televizi náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Malarová k rannímu ruskému raketovému útoku na hlavní město Ukrajiny.

Podle Malarové by si lidé měli uvědomit, že válka je stále „horká“ a Kyjev je hlavním terčem Ruské federace.

15:49 – RUSKO: Po několika známých západních značkách v oblasti gastronomie a maloobchodu oznámil odchod z ruského trhu nejnovější hotelový gigant, řetězec Marriott International. Jak uvedl koncem tohoto týdne, ruský trh opouští po 25 letech, protože západní sankce mu neumožňují na něm dále působit. (TASR, BBC, Reuters)

15:06 – VATIKÁN: Papež František během nedělní turiční mše svaté v Římě žádal ukončení násilí na Ukrajině a nová mírová jednání.

\“Opakuji svou výzvu pro ty, kteří jsou v čele zemí: prosím, nepřiveďte lidstvo do neštěstí,\“ řekl papež. (TASR, DPA)

14:24 – UKRAJINA: Šéf společnosti Ukrzalyznicja (ukrajinských železnic – pozn. red) Oleksandr Kamyšin tvrdí, že v odstřelovaném provozu na opravu vozidel v Kyjevě nebyly žádné tanky.

Vyvrací tak dnešní tvrzení ruského ministerstva obrany. Kamyšin zároveň do opravárny pozval i novináře: Oficiálně dnes zvu všechny novináře, ukrajinské i zahraniční, do autoservisu Darnyca. Potvrdíme, že Rusko opět klamalo.“ (BBC)

14:16 – LYSYČANSK: Policie v Luhanské oblasti dnes zveřejnila záběry, které dokumentují škody po ruském ostřelování v centru města Lysyčansk.

13:21 – RUSKO: Ruské rakety, které v noci na neděli zasáhly Kyjev, zničily tanky, které Ukrajině dodaly evropské země. V neděli to na sociální síti Telegram oznámilo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k útokům na tanky zatím nevyjádřil. (TASR, AP, AFP)

12:29 – ŠPANĚLSKO: Španělsko pošle Ukrajině protiletadlové rakety a tanky typu Leopard s cílem zintenzívnit svou pomoc této zemi. (TASR, Reuters, El País)

11:51 – SLOVENSKO: Hraničními přechody na Slovensko prošlo v sobotu (4. 6.) 3408 lidí z Ukrajiny. Z toho bylo 704 mužů, 2049 žen a 655 dětí dětí. O dočasné útočiště požádalo 53 žadatelů. Ze Slovenska na Ukrajinu přešlo za sobotu 3408 osob. (TASR)

11:22 – PUTIN: Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Západu, že pokud bude dodávat Ukrajině rakety dlouhého doletu, Rusko zaútočí na nové cíle. (Reuters, TASS)

11:16 – LAVROV/ROPA: Západní sankce vůči Rusku nebudou mít žádný vliv na vývoz ruské ropy, uvedl o víkendu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Naopak, letos očekává vysoký růst zisků Ruska z dodávek energií. (TASR, Reuters)

10:48 – SLOVENSKO: Maltézská pomoc Slovensko dovezla humanitární pomoc v objemu více než pět tun marginalizovaným skupinám na Ukrajině. Jde zejména o trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, které budou do pohraničních oblastí dodávány pravidelně. (TASR, TK KBS)

10:17 – SEVERODONECK: Ruská armáda měla v uplynulém týdnu pod kontrolou až 70 % území Severodoněcka, ale během posledních dvou dnů se podle regionálního šéfa v Luhanské oblasti Serhije Hajdaje částečně stáhla a aktuálně ovládají polovinu města Rusové a druhou Ukrajinci.

Tvrzení Hajdaje, o kterých dnes informovala i BBC, nelze ověřit z nezávislého zdroje.

10:04 – EKONOMIKA: Vedle postupného návratu do postpandemického normálu čelí většina podnikatelů a firem nové výzvě, a to důsledkem války na Ukrajině na jejich fungování. Pouze 15 % společností nepocítilo žádné důsledky války na svém byznysu. Naopak více než polovina společností pocítila střední až vážný vliv války na jejich podnikání. (TASR)

9:51 – KYJEV: Podle předběžných informací od ukrajinské armády dnes Rusové útočili v oblasti Kyjeva raketami vypuštěnými z letadla Tu-95 z oblasti Kaspického moře.

9:37 – MARIUPOL: TV Markíza s odvoláním na ukrajinský blog píše o Slovákovi, který zřejmě bojuje jako dobrovolník za Rusy na Ukrajině.

Podle televize však nežádal o povolení od prezidentky Zuzany Čaputové a tak mu za službu v cizím vojsku hrozí několikaleté vězení.

9:26 – KYJEV: Podle kyjevského primátora Vitalije Klička nebyl v důsledku dnešního ruského raketového útoku nikdo usmrcen, jednoho člověka však se zraněními převezli do nemocnice. (BBC)

8:39 – KYJEV: Agentura Reuters zveřejnila další fotografie, které vznikly po dnešních raketových útocích u Kyjeva.

8:34 – KYJEV: Ranní raketové útoky v oblasti Kyjeva zasáhly železniční infrastrukturu. Informoval o tom člen dozorčí rady společnosti Ukrzalyznicja Serhij Leščenko. (Interfax Ukrajina)

8:21 – USA: Ruské síly mohou podle amerického Institutu pro výzkum války (ISW) dobýt Severodoneck a Lysyčansk v Luhanské oblasti, ale ukrajinská obrana je na tomto území stále silná.

8:07 – KYJEV: Několik výbuchů bylo v neděli ráno slyšet v oblasti ukrajinského hlavního města Kyjev. (TASR, AFP, CNN)

8:00 – ZELENSKYJ/UNESCO: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nejnovějším proslovu k občanům zveřejněným v sobotu večer na své oficiální stránce obvinil Rusko z masivního ničení kulturních památek, kostelů a jiných měst spjatých náboženstvím. Podle něj to je dostatečný důvod k vyloučení této země z Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO). (TASR)

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek