- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníVliv války na Ukrajině pocítilo 85 procent podnikatelů na Slovensku, ukázal průzkum

Vliv války na Ukrajině pocítilo 85 procent podnikatelů na Slovensku, ukázal průzkum

Vedle postupného návratu do postpandemického normálu čelí většina podnikatelů a firem nové výzvě, a to důsledkem války na Ukrajině k jejich fungování.
Pouze 15 procent společností nepocítilo žádné důsledky války na svém byznysu. Naopak více než polovina společností pocítila střední až vážný vliv války na jejich podnikání. Vyplývá to z dubnového průzkumu ČSOB na vzorku 300 podniků, který banka připravila ve spolupráci s agenturou Datank.

Z monitorovaných odvětví je na tom nejhorší odvětví dopravy a skladování, kde necelá desetina (9,1 procenta) oslovených zástupců musela zastavit svou činnost a další více než třetina (36,4 procenta) hovoří o velmi výrazných negativních dopadech. Kriticky vnímají situaci také podnikatelé v oblasti zemědělství, lesnictví a rybolovu, ale i ubytovacích a stravovacích služeb. Naopak o nejmenších dopadech hovoří firmy podnikající v oblasti IT a komunikaci.

Nedostatek pracovní síly
„Doprava a zemědělství čelí rostoucím cenám v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Pocítily to ceny pohonných hmot, energií i základních potravinářských komodit. Problémy lze také pozorovat v některých dodavatelských řetězcích, což se zase může přenášet do dopravy,“ uvedl Marek Gábriš. , hlavní ekonom ČSOB.

Podnikatelé na Slovensku již dlouhodobě řeší problém s nedostatkem pracovní síly. Nedostatek pracovní síly pocítilo 28 procent firem. Nejvíce zasažené touto situací byly firmy v oblasti ubytování a stravování (56 procent), stavebnictví (38,2 procenta) a zemědělství (37,5 procenta). Naopak nejméně zpracovatelský průmysl a strojírenství (8,7 procenta).

Jako nejčastější způsob získávání nové pracovní síly uvedla polovina respondentů zvyšování mzdy, téměř třetina spoléhá na přeškolování jiných pracovníků a přibližně 15 procent vidí řešení v přijímání pracovní síly z Ukrajiny.

Optimističtější podnikatelé
I po zohlednění negativních dopadů válečného konfliktu jsou podnikatelé o něco optimističtější než na podzim loňského roku. Index očekávání firem, který je součástí průzkumu, se v porovnání s říjnovým měřením zvýšil o devět bodů na hodnotu 2,1 bodu z možné škály od +100 do -100 bodů. Index tak naznačuje další zlepšení, ale zároveň potvrzuje přetrvávající obavy z dalšího vývoje situace.

Nejvýrazněji se zvýšil dílčí index vývoje poptávky, a to na hodnotu 4,5 bodu, což je nárůst o 18 bodů. Zvýšení poptávky pro 2. čtvrtletí letošního roku očekávalo 43 procent firem. Naopak pokles poptávky v příštím kvartálu očekává téměř 39 procent firem. Zvýšil se také dílčí index vývoje investic, drží se však stále na záporné hodnotě -7 bodů. V průměru čtyři z deseti dotázaných očekávají, že jejich investice v letošním roce budou vyšší než v loňském roce.

Dílčí index rozšíření podnikání se mírně zvýšil na hodnotu 8,9 bodu. Rozšířit podnikání v horizontu jednoho roku plánovalo 18 procent oslovených podnikatelů. Zachovat podnikání v současném rozsahu plánovalo pro období příštích 12 měsíců 66 procent firem. O omezení, přerušení nebo ukončení podnikání uvažuje deset procent podnikatelů. Prodej nebo předání firmy zvažují dvě procenta oslovených.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek