- Komerční sdělení -finance
DomůZajímavostíTýden ve světové ekonomice: Úroky deprimují akciové trhy a zavíračka pro další...

Týden ve světové ekonomice: Úroky deprimují akciové trhy a zavíračka pro další plynovody

Po přestávce jsme zpátky se shrnutím ekonomického dění posledních dvou týdnů. Americká centrální banka má při zvyšování úroků pedál na podlaze, Rusko přiškrtilo plynové dodávky Německu a kryptrh zachvátily plameny. Přečtěte si výběr nejzajímavějších zpráv ze světa byznysu a financí.
Fed zrychluje zvyšování úroků
Minulou středu (4.5.) došlo v USA k nejrychlejšímu zvýšení úroků na krátkodobé půjčky od roku 2000. Centrální banka Fed je zvedla o 0,5% (tradičně se postupuje po čtvrtinách procenta) na úroveň 0,75% až 1%.

Podobným tempem zatím plánují pokračovat i na příštích zasedáních. Do pár měsíců by tedy měly půjčky výrazně zdražit ve snaze hasit rekordní inflaci, tedy zdražování zboží a služeb.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskovce zmínil i malou drobnost, která způsobila na Wall Street nákupní šílenství. V kuloárech se šeptaly obavy, že na některém ze zasedání úroky porostou ještě rychleji, tedy o 0,75%. Powell tuto možnost vyvrátil, čímž způsobil prudký růst akcií.

Horečka však rychle prošla, hned druhý den začaly akcie klesat, přičemž z tohoto tobogánu nesedly dodnes. Americký index S&P 500 je oproti lednovému vrcholu v 19procentní ztrátě, technologické firmy propadly ještě více.

S dražším dluhem bude totiž náročnější tvořit zisky a část investorů ztrácí naději, že se Fedu podaří zkrotit inflaci bez vyvolání recese. Spotřebitelská inflace přitom v dubnu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla na 8,3%.

Problémem však jsou ceny, které účtují výrobci firmám. Jejich růst překonal očekávání a firmy mohou tyto zvýšené náklady brzy přenést na zákazníky. To se však ukáže později, nyní můžeme situaci vnímat i jako příležitost nakoupit akce ve štědré slevě a vydělat na zotavení.

Ze samotné recese zatím nemusíte mít noční můry, ačkoli jí nadpisy straší. Pracovní trh v USA je stále silný a Fed může v případě negativních dat zvyšování zpomalit. Analytici proto připisují recesi jen určitou pravděpodobnost (většině méně než 50%), i to spíše příští rok.

Rusko omezilo Německu plynové dodávky
Poslední týdny si připravili pokračování divadla o dodávkách plynu. Začalo to Putinovou podmínkou přijímat pouze platby v rublu. Po týdnech polemizování, zda to sankce umožňují, si několik evropských odběratelů otevřelo rublové účty. Zdálo se, že tím drama ochladne.

Putin se však rozhodl Evropu ještě více postrašit. Tento týden omezil dodávky plynu do Německa, svého největšího zákazníka. Chtěl ukázat, že výhrůžky myslí vážně.

Při pohledu na detaily není tento tah vůbec drastický. Dodávaný objem se snížil asi o 3% německých importů. Ministr hospodářství uvedl, že si výpadek dokážou nahradit u jiných dodavatelů. Trhy se přesto vylekaly, cena plynu stoupla asi o 20%.

Putin totiž strašil i na jiné frontě. Uvalením sankcí na provozovatele polské části plynovodu Jamal znemožnil, aby se přes něj přepravoval plyn. Polská trasa však sloužila jen jako záloha, od začátku roku jí neprotekl téměř žádný plyn. Opět symbolické gesto.

Problém by tedy nastal pouze v případě znemožnění přepravy přes Ukrajinu. Ta už musela kvůli probíhajícím bojům dočasně odstavit asi třetinu plynu tekoucího přes její území. Gazpromu zatím nabídla možnost přesměrovat objem přes jinou trasu.

Černý čtvrtek pro kryptomeny
Pokud vám výkonnost akciového trhu přišla slabá, tak si podržte klobouky před hlášením o kryptotrhu. Ten teprve během čtvrtka vymazal 200 miliard dolarů. Klesavý trend se neobjevil ze dne na den, pokračuje zhruba od listopadu.

Bitcoin se jistou dobu obhodoval za cenu, kterou měl naposledy v prosinci 2020. Druhá největší kryptoměna Ether padla na úroveň z minulého června. Zrychlení poklesů můžeme vysvětlit dvěma důvody. Prvním je obecný pokles rizikového apetitu.

Jak jsem psal výše, akciový trh zažívá poklesy. Investoři se proto snaží minimalizovat ztráty prodáváním spekulativních investic jako kryptoměny. Potvrzuje se, že mnoho kryptomen bylo drženo spíše pro touhu rychle zbohatnout než pro využívání v běžném životě.

Druhým důvodem je kolaps stablecoinu Terra. Ten měl fungovat následovně: zakladatel vytvořil dva tokeny Terra a Luna. Jejich směnný kurz se upravoval tak, aby se jedna Terra vždy dala vyměnit za množství Luna v hodnotě jednoho dolaru. Terra tak měla mít vždy hodnotu blízkou dolaru.

Kryptoinvestorům to mělo poskytovat záruku stability, podobně jako když si uložíte peníze na dolarovém účtu v bance. Hodnota Luna však byla nafukovaná marketingem, na kryptotrh nic nového nepřinášela. Investoři zjistili, že je bezcenná a výprodeji stlačili její cenu o 97%.

To zasáhlo i Terra. Její hodnota byla „kryta“ možností výměny za spoustu tokenů Luna a jejich následný prodej. Jelikož Luny ale nikdo nechtěl, pro investory se stala bezcenná i Terra a její hodnota klesla hluboko pod jeden dolar. Myšlenka projektu tak prozatím padla. Možná příště.


Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek